Leg 1 | Thursday 8-Mar-2001 |
|
18:20 | SS1 | Baltar | 3.20 km | |
20:00 | | Service A - Sta. Maria Feira (45 min) | | |
|
| Friday 9-Mar-2001 |
|
08:05 | | Service B - Celorico de Basto (10 min) | | |
08:36 | SS2 | Vizo 1 | 11.84 km | |
08:57 | SS3 | Fafe - Lameirinha 1 | 15.16 km | |
09:54 | SS4 | Vieira - Cabeceiras 1 | 26.68 km | |
11:10 | | Service C - Celorico de Basto (20 min) | | |
11:51 | SS5 | Vizo 2 | 11.84 km | |
12:12 | SS6 | Fafe - Lameirinha 2 | 15.16 km | |
13:09 | SS7 | Vieira - Cabeceiras 2 | 26.68 km | |
14:15 | | Service D - Celorico de Basto (20 min) | | |
15:25 | SS8 | Amarante | 18.44 km | |
15:55 | SS9 | Mondim de Basto | 22.08 km | |
16:40 | | Service E - Celorico de Basto (45 min) | | |
18:30 | SS10 | Lousada | 3.80 km | |
| | Leg 1 total: | 154.88 km | |
|
Leg 2 | Saturday 10-Mar-2001 |
|
08:00 | | Service F - Tabua (10 min) | | |
08:55 | SS11 | Oliveira de Hospital 1 | 24.78 km | |
09:58 | SS12 | Arganil 1 | 14.27 km | |
10:26 | SS13 | Gois 1 | 19.62 km | |
11:50 | | Service G - Tabua (20 min) | | |
12:55 | SS14 | Oliveira de Hospital 2 | 24.78 km | |
13:58 | SS15 | Arganil 2 | 14.27 km | |
14:26 | SS16 | Gois 2 | 19.62 km | |
15:40 | | Service H - Tabua (20 min) | | |
16:10 | SS17 | Tabua | 14.71 km | |
17:05 | SS18 | Mortagua | 21.38 km | |
17:40 | SS19 | Aguieira | 23.93 km | |
18:40 | | Service I - Tabua (45 min) | | |
| | Leg 2 total: | 177.36 km | |
|
Leg 3 | Sunday 11-Mar-2001 |
|
08:05 | | Service J - Ponte de Lima (10 min) | | |
08:30 | SS20 | Ponte de Lima - Este | 23.49 km | |
09:06 | SS21 | Ponte de Lima - Oeste | 23.26 km | |
10:10 | SS22 | Ponte de Lima - Sul | 11.15 km | |
10:50 | | Service K - Ponte de Lima (20 min) | | |
| | Leg 3 total: | 57.90 km | |
| | Rally total: | 390.14 km | |